27 maja 2014 00:58 | Aktualności

Akademia z okazji Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 30. 04. 2014

30 kwietnia  w naszej szkole odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak przystało na święto narodowe uroczystość rozpoczęła się od wejścia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu. Następnie uczniowie z klas 0, II, IV i V przygotowani przez panią Anetę Ciułę – Waśków, przedstawili piękne przedstawienie słowno – muzyczne przypominające,  to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Nie zabrakło postaci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego  i głównych autorów tekstu Konstytucji: Hugona Kołłątaja i Ignacego Potockiego. Przedstawiono tło historyczne, jak i najważniejsze artykuły  Konstytucji  3 Maja, stanowiącej historyczny fundament nowoczesnego ustroju państwowego Polski. Wiersze i wystąpienia uczniów przeplatane były piosenkami. Zaśpiewano „Witaj majowa jutrzenko” oraz „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. Na zakończenie uczniowie klas IV i V  dostojnie odtańczyli kujawiaka do piosenki „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” znaną m.in. z filmu „Nad Niemnem”

Na koniec jak wybrzmiały już gorące brawa dla wykonawców i pani Anety odpowiedzialnej  za tak pięknie przygotowaną akademię, Dyrektor Szkoły przypomniał  o konieczności okazywania przywiązania do symboli narodowych, w tym do flagi biało- czerwonej , o której  należy pamiętać, aby ją wywiesić w okresie świąt państwowych.

Akademia z okazji Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 30 .04.2014