30 maja 2014 12:01 | Aktualności

Ekologiczny rajd pieszy na trasie Karścino - Lisiny - Karścino

We wtorek , 6 maja  odbył się   -  EKOLOGICZNY RAJD PIESZY TRASĄ  KARŚCINO – LISINY - KARŚCINO

Pomysł zorganizowania rajdu zrodził się w trakcie prac warsztatowych w ramach projektu „Szkoła Współpracy”, do którego w tym roku nasza szkoła przystąpiła. Impreza ta miała przyczynić się do integracji społeczności szkolnej, miała też na celu przyczynienie się do wzrostu zaangażowania rodziców w życie szkoły. Oprócz celów, jakie wytyczyliśmy sobie na warsztatach , dołączyliśmy także podtekst ekologiczny oraz promocję ścieżki rowerowej.

Ok. godz. 10. 30 klasy  0-III wyszły z wychowawcami by dojść po ok. 40 min. do punktu kontrolnego, którym był punkt postojowy Lisiny. Podczas wędrówki dzieci zbierały eksponaty roślinne do sporządzenia klasowego zielnika. Po przybyciu na miejsce okazało się, że dzieci swoją kondycją zadziwiły nauczycieli, gdyż trasę nawet te najmłodsze z Zerówki pokonały dużo szybciej niż przewidywano oraz , że prawie w ogóle się nie zmęczyły. Dlatego na punkcie postojowym oprócz kawiarenki pod chmurką, gdzie dzieci mogły zjeść ciasto i napić się ciepłych i zimnych napojów , nauczyciele zorganizowali kilka konkurencji rekreacyjnych,  z których przeciąganie liny spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Po 30 minutowej  przerwie grupa młodsza udała się do szkoły, gdzie był już dla nich przygotowywany grill z wyśmienitą kiełbaską.

W tym też czasie ok. godz. 12 na trasę rajdu wyruszyły klasy  IV-VI, które wraz z wychowawcami w trakcie wędrówki zbierały śmieci porzucone w okolicy ścieżki rowerowej. Tak jak w młodszej grupie czekał na nich słodki poczęstunek i aktywny wypoczynek w formie zabaw rekreacyjnych i znów przeciąganie liny dostarczyło najwięcej śmiechu i emocji. Zebrane śmieci zostały pozostawione w koszu na miejscu postojowym. Tak jak i w przypadku grupy młodszej , po powrocie do szkoły czekał na nich grill i rozgrywki sportowe do odjazdu o 14.40. Każdy uczestnik otrzymywał potwierdzenie dojścia do punktu kontrolnego i aktywnego uczestnictwa w rajdzie.

Organizację rajdu można ocenić bardzo wysoko. Po pierwsze, sprawdziła się formuła organizacyjna, rajd przebiegał bezpiecznie i bezkolizyjnie, nie przeszkadzaliśmy użytkownikom ścieżki, wiedząc, że rowerzyści mają na ścieżce pierwszeństwo.

Przez cały czas  wspierało nas kilkanaście  mam , które   nie tylko dbały o podniebienia, ale także czynnie uczestniczyły w rajdzie. Po rajdzie samorząd uczniowski przeprowadził ankietę zadowolenia, której wyniki w przeszło 95 % są pozytywne , jedynie na pytanie o czas trwania ok. 27 % wskazywało, że rajd mógłby być dłuższy. Weźmiemy to pod uwagę przy organizacji następnej podobnej imprezy. Rodzicom dziękujemy i zapraszamy na kolejną imprezę -  Rodzinny Dzień Sportu, już 6 czerwca. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze.

Ekologiczny rajd pieszy na trasie Karścino - Lisiny - Karścino